Esyöre Gıda
Toptan Gıda Beypazarı Maden Suyu, Niğde Gazozu, Doğanay Şalgam, Dark Blue Enerji İçeceği, Booly Meyve Suyu, Çizmeci Time, Türkmen Su, Defne Su, Gümüş Su, Asya Su, Akbel Süt Bayi
Estim Toptancılar Sitesi, F Blok, No: 1
info@esyoregida.com.tr
0222 228 19 09

STAJYER AVUKATLARA MÜJDE

23.6.2022 
ADALET BAKANLIĞINCA HAZIRLANAN YÖNETMELİK RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANARAK, YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

STAJ SÜRESİNCE SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMALARINA İMKAN SAĞLANDI

Adalet Bakanlığınca yürütülen çalışmalar doğrultusunda avukat stajyerlerinin staj süresince sigortalı olarak çalışabilmelerine ilişkin yapılan düzenlemeleri içeren ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görev Yapanlar ile Sigortalı Olarak Çalışanların Avukatlık Stajı Hakkında Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

DÜZENLEME İLE ENGEL ORTADAN KALIDIRILDI

Yeni düzenlemeyle, avukatlık stajına fiilen engel olmamak şartıyla, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar ile herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar avukatlık stajı yapabilecek. Değişiklik öncesi, sigortalı olarak çalışıyor olmak ya da kamu kurum ve kuruluşunda görev yapmak avukatlık stajına engel teşkil etmekteydi. Yapılan düzenleme ile değişiklik sonrasında bu durum engel olmaktan çıkarıldı.

KAMU KURUMLARINDA SEÇENEKLİ İMKANLAR SAĞLANACAK

Düzenleme ile kamu kurumlarında görev yapan stajyerlere, staj esnasında kurumlarınca gereken kolaylığın sağlanmasının önü açıldı. Stajyer avukatlar, kamuda yarı zamanlı, dönüşümlü, vardiyalı, nöbet usulü, uzaktan veya esnek çalışma gibi imkanlardan yararlandırılacak. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar, stajlarının avukat yanındaki kısmını, staj yapılan baro levhasına kayıtlı ve meslekte en az beş yıl kıdeme sahip kamuda çalışan veya bağımsız bürosu olan bir avukat yanında yapabilecek. Böylelikle, kamuda görev yapanlar yönünden stajın ikinci altı aylık kısmını kamuda görev yapan avukat yanında yapılabilmelerine imkan sağlandı.

11 HAZİRAN’DA KANUN DEĞİŞİKLİĞİ, 22 HAZİRAN’DA YÖNETMELİK YAYIMLANDI

Resmi Gazete'de 11 Haziran’da yayımlanan 7409 sayılı Kanunla 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 16’ncı Maddesine eklenen ikinci fıkra ile sigortalı olarak çalışanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının kadro veya pozisyonlarında görev yapanların avukatlık stajı yapabileceği hükme bağlanmıştı. Kanun doğrultusunda Adalet Bakanlığınca hazırlanan ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görev Yapanlar ile Sigortalı Olarak Çalışanların Avukatlık Stajı Hakkında Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Gönderen: journal
377 defa okundu 
 


Ekonomi
MİHALGAZİ BELEDİYE BAŞKANI AKGÜN’DEN İŞ BİRLİĞİ ZİYARETİ
Sanayi bölgelerindeki güvenlik sorunları ele alındı
TOBB Türkiye Ekonomi Şurası toplandı
200’Ü AŞKIN ÜLKEYE İKLİMLENDİRME SİSTEMİ İHRACATI
ETO OLARAK TÜCCARIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

 

 
Esyöre Gıda - 0222 228 19 09